Medalii constănţene la Campionatul Mondial de gimnastică aerobică

Reprezentanţii Constanţei la Campionatul Mondial de gimnastică aerobică au urcat pe podium la trei probe. Sportivii sunt pregătiţi la club de Cristina Dulgheroiu, iar antrenorul coordonator al lotului naţional de juniori este o altă constănţeancă, Cristiana Spânu.

Echipa României de juniori, formată din 11 sportivi, a reușit să obțină 6 medalii în Portugalia.  Dintre cei 11, reprezentanții Constanței au fost 4 la număr: Cătălina Străliciuc, Ioana Calenici, Leonard Manta și Ebru Gheneghez .
La individual, Leonard Manta și Ebru Gheneghez au obținut medalia de bronz. La aero dance, Ioana Calenici, Ebru Gheneghez și Cătălina Străliciu au devenit vicecampioane continentale.
Sportivii constănțeni nu au ajuns numai în Portugalia. În Croația, la Cupa Mondială de tip Challenge, la gimnastică atistică, România a fost reprezetată de Maria Holbură, din Constanța. Aceasta s-a calificat în două finale, unde, la bârnă a obținut locul al treilea iar la sol s-a clasat pe poziția a șaptea.
Redactor: Alexandra Panait