Medalie de bronz pentru Denisa Golgotă

Denisa Golgotă este câștigătoarea medaliei de broz în proba de sărituri de la Campionatele Europene desfășurate la Glasgow. Sportiva este singura gimnastă din România calificată în finalele pe aparate.

Denisa Golgotă a participat anul acesta la Glasgow, la prima competiție majoră de senioare.  Sportiva, în vârstă de doar 16 ani, a intrat a șasea în finala de la sărituri. Pentru  prima evoluție a obținut 14,500 de puncte iar pentru a doua 13,833. Cu o medie de 14,166, Denisa a urcat în finală pe poziția a doua, după unguroaica Devai Boglark. Până la sfârșitul concursului, gimnasta tricoloră a fost depășită  de rusoaica Agelina Melnikova cu o medie de 14,233. Gimnasta româncă a obținut medalia de argint în proba de sol, cu o medie de 13,600 de puncte. Denisa Golgotă a fost singura gimnastă din România, calificată în acest concurs, în finalele pe aparate.
Redactor: Alexandra Panait