WTA. Simona Halep a câștigat din tenis peste 26 milioane dolari

Simona Halep a câștigat până acum peste 26 milioane dolari din tenis.
Românca se află pe locul 8 într-un top al tenismenelor care au primit cele mai mari premii.
Chiar ieri, după succesul de la Montreal, unde în finală a învins-o pe americanca Sloane Stephens, Simona Halep a fost recompensată cu un cec de 519.480 dolari.
Asociația de Tenis Feminin (WTA) a prezentat, astăzi, ierarhia banilor câștigați de jucătoare în întreaga carieră.
Prima poziție este ocupată  de Serena Williams, cu premii totale în valoare de 86.368.121 de dolari.
Pe doi se află Venus Williams (41 de milioane de dolari), iar pe trei rusoaica Maria Sharapova (peste 38 de milioane de dolari).
Simona Halep a obținut  premii în valoare totală de de 26.739.006 de dolari și este pe locul 8 în clasamentul all-time al câştigurilor din circuitul feminin de tenis.