România s-a calificat în grupa principală

Victorie de senzaţie pentru România, la Campionatul Mondial de handbal feminin din Danemarca. “Tricolorele” s-au impus aseară cu un categoric 37-28 în faţa Serbiei şi au obţinut calificarea în grupa principală.
România s-a impus fără drept de apel în fața Serbiei în a doua partidă de la Campionatul Mondial de handbal feminin. Fără Cristina Neagu, accidentată, “tricolorele” au dominat partida de la un capăt la altul. Crina Pintea de pe pivot și Sonia Seraficeanu de pe extremă stângă au fost magistrale în prima repriză. La pauză scorul era 19 -13 pentru România. Serbia a mai redus din diferenţă în a doua repriză, dar elevele lui Florentin Pera au fost necruţătoare pe final şi s-au impus la o diferenţă de 9 goluri. România s-a calificat în a treia grupă principală, de unde primele două clasate vor merge în „sferturile” turneului. Meciul cu Danemarca, ultimul pentru România în grupa preliminară, va avea loc marţi, la ora 21:30.
Articolul România s-a calificat în grupa principală apare prima dată în Stiri Litoral TV .